سبد خرید
[yellowrate]
مقالات آموزشی

چگونه رابطه سرد را گرم کنیم؟

توسط :
اخرین بروزرسانی : آگوست 26, 2021

گرم کردن رابطه سرد از مهارت های اصلی زندگی انسان ها است که لازم است به عنوان یک مهارت از پیش آموزش داده شده قبل از اینکه فرد به جامعه وارد شود، در مدارس آموخته شود. اگر می خواهید انسان موفقی باشید، باید بدانید که روابط اجتماعی ابزار مهمی در این موفقیت است و یادگیری مهارت های آن از جمله مهارت گرم کردن رابطه و ترمیم آن بسیار بسیار مهم است. در این مقاله در ابتدا اطلاعات مختصری از رابطه انسان ها بیان کرده و سپس بررسی رابطه سرد می پردازیم.

رابطه های انسان ها

روابط انسانی یکی از مهم ترین مقوله های زندگی هر فرد است که بسته به اینکه چگونه آن را درک کرده است و از آن استفاده می کند، می تواند بر روی کیفیت زندگی او تاثیر مستقیمی بگذارد. رابطه فردی یا اجتماعی، ارتباط بین دو یا چند نفر، روابط عاطفی، روابط کاری، دوستانه و … از انواع رابطه ها در زندگی هر فرد می باشد.

رابطه بین انسان ها می تواند منجر به عشق ، همبستگی ، تعامل منظم در تجارت یا نوع دیگری از تعهدات اجتماعی شود. همچنین می توان گفت روابط فردی در بستر تاثیرات اجتماعی ، فرهنگی و … شکل می گیرد. اهمیت روابط در زندگی ما از آنجایی یک عنصر مهم به خصوص در این زمانه شناخته می شود که در دنیای امروز، افراد بر حسب دانشی که دارند و ارتباطی که می توانند در سطح یک فرد با فرد یا یک فرد با جهان داشته باشند، در زندگی خود و دیگران می تواند تاثیر گذار باشد.

سردی روابط

سردی روابط یکی از مقوله هایی است که می تواند در روابط ما نفوذ کرده و کم کم اثر خود را بگذارد. همانطور که میدانید، روابط اجتماعی و فردی هر انسانی مانند یک گیاه، نیاز به توجه و مراقبت دارد. امروزه به کمک روانشناسان، راهکارهای متعددی برای حفظ و پایداری روابط ارائه شده است که در ادامه می خواهیم به راهکارهای گرم کردن رابطه سرد به عنوان راه های نجات رابطه ای که از دست رفته شناخته می شود، می پردازیم.

سردی روابط به مفهوم کمرنگ شدن یا حتی از دست رفتن علاقه بین دو فرد می باشد که علل مختلفی می تواند داشته باشد. در رابطه سرد باید بدانید که غالبا یک یا چند عنصر نادیده گرفته شده اند و این باعث شده است تا جای خالی آنها، رابطه را کم کم به تاریکی و خشکی ببرد. رابطه سرد در واقع رابطه ای است که در آن خوشحالی، صمیمیت و حس اعتماد وجود ندارد یا بسیار کمرنگ شده است.

علل و نشانه های سردی روابط

سردی روابط به خصوص در بین زوج ها اگرچه ممکن است برای همه پیش نیاید اما همیشه باید احتمال اتفاق افتادن آن را در نظر گرفت و دانش خود را برای شناخت آن و اینکه این رابطه را حفظ و بهبود بخشیم افزایش داد 

از علل سردی روابط می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • عدم شناخت و آگاهی نسبت به مشکلات فیزیکی بین زوجین
 • رفتار خشن چه از نظر کلامی و چه از نظر رفتاری در بین افراد یک جامعه
 • عدم رعایت بهداشت و نظافت که جزو علل بی توجهی به ظاهر است، می تواند به سردی روابط بگراید
 • اهمیت بسیار زیاد به ملاک های ظاهری مانند چهره و اندام ها
 • وادار نمودن افراد به عملکرد دلخواه
 • عادات زشت و ناپسند در زندگی
 • مشکلات روان شناسی اعم از وسواس ذهنی، بدبینی و …
 • تنبلی و بی خیالی که در دراز مدت تاثیر بد خود را بر زندگی یک فرد می گذارد.

در روانشناسی رابطه ها، از جمله نشانه هایی که می توان از طریق آن به سرد شدن رابطه ها پی برد، می همچنین به موارد زیر اشاره نمود:

 • تعدد مشکلات و بحث های حل نشده
 • توجه بیش از حد به زمان و فرصت های از دست رفته
 • مقصر نشان دادن یکدیگر
 • پیدا کردن جایگزین
 • عدم تحمل لمس شدن توسط فرد
 • بی توجهی طولانی مدت
 • تلاش فرد برای دور شدن از دیگری و یافتن دلیل قانع کننده برای آن
 • کم تر صحبت کردن
 • تلاش برای شکستن و فرار از رابطه
 • تلاش برای فاصله گرفتن
 • ایراد گرفتن

 

گرم کردن رابطه سرد

حال اگر شما به یک رابطه شکست خورده و یا در حال شکست مواجه شده اید، لازم است راه های گرم کردن رابطه سرد را در پیش بگیرید. برای درمان سردی روابط عاطفی و دوستانه که با دیگران دارید، می توان به راهکار های زیر اشاره نمود که عبارتند از:

 • آموزش مهارت های ارتباط و دوستیابی: در اولین قدم اگر در زمینه روان شناسی ارتباطات و برقرار و حفظ روابط فردی و اجتماعی با دیگران دانش و اطلاعات کمی دارید، بهتر است از یک مشاور کمک بگیرید یا دانش خود را در این مورد افزایش دهید. علت این توصیه آن است که در این دوره ها می توانید تکنیک های ارتباطی مفید و موثری را بیاموزید که این می تواند علاوه بر اینکه به گرم کردن رابطه سرد منجر شود، اعتماد بنفس شما را با دانش به اینکه راه درستی را در پیش گرفته اید، افزایش می دهد.
 • شناخت موانع ارتباط بین شما و فرد مقابل است. یکی از جواب های مهم  “چگونه رابطه گرم را سرد کنیم؟” در همین راهکار است که پیش از آنکه رابطه شما به بن بست نهایی برسد، لازم است چیزهایی که فکر می کنید در رابطه تان می تواند مضر باشد را بشناسید. در این روش از گرم کردن رابطه سرد لازم است بیاموزید که انتقاد کردن، دستور دادن، تهدید کردن، بحث غیر منطقی و … عوامل تنش زا بوده و باید راه و آداب این نوع از رفتارها را به خوبی بیاموزید.

چگونه رابطه سرد را گرم کنیم؟

گرم کردن رابطه سرد | قسمت دوم

از دیگر راهکارهای گرم کردن روابط سرد

فراگیری مهارت های ابراز وجود: در صورتی که شما با کسی مشکل دارید و از او دلخور هستید، روش هایی از جمله دعوا و پرخاشگری یا سکوت راه های ابراز آنها نیست و این دو می تواند مضر هم باشد. اگر این مهارت ها را فرا بگیرید، بهتر می توانید ناراحتی خود را ابراز کرده و رابطه را مدیریت کنید تا در نهایت ترمیم یابد. به عنوان مثال می توانید از روش بینابینی استفاده کنید که در آن با ارتباط کلامی می توانید احساسات خود را موثرتر بیان کنید و این راهکار از گرم کردن رابطه سرد می تواند رفته رفته رابطه را بهبود بخشیده و به شناخت طرفین از هم کمک کند.

دست برداشتن از بازی و خودخواهی: شما باید از کارهای مضری که عمدا آن را انجام می دهید، دست بردارید.

چگونه رابطه سرد را گرم کنیم؟

احترام به خواسته ها و آرزوهای طرف مقابل: این راه از گرم کردن رابطه سرد به شما کمک می کند تا بتوانید از احترام به عنوان یک کلید موفق و موثر برای جلب اعتماد دوباره استفاده کنید.

تعیین حد و مرز برای رابطه و راه های بازگشت: به عنوان مثال در صورتی که عصبانی هستید، تعیین کنید که در حدود ۱۵ دقیقه از هم فاصله گرفته،یک لیوان آب سرد بنوشید و سپس از طریق معاشرت و بدون بالا بردن صدا مسائلتان را حل کنید.

فرصت دادن به طرف مقابل برای بیان مشکل اصلی و احساساتش

مراجعه به یک روانشناس

Recent search terms:

 • https://mahlol ir/چگونه-رابطه-سرد-را-گرم-کنیم؟/
منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط در تلگرام
ارتباط در واتس اپ