ارتباط در واتس اپ

ارتباط در تلگرام

برو بالا

6 خواص برتر روغن رازیانه - 4 مورد آن به روده شما کمک میکند!

212

6 خواص برتر روغن رازیانه - 4 مورد آن به روده شما کمک میکند!

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

روغن عصاره رازیانه به‌عنوان یک عنصر قدرتمند برای سلامت گوارشی مطلوب شناخته شده است. همچون ریشه‌اش، این گیاه دارای عطر و طعمی شبیه شیرین‌بیان است و عطری که از خرد کردن دانه‌های گیاه رازیانه ایجاد می‌شود و ازطریق فرایند تقطیر بخار تکمیل می‌گردد. حتی اگر طرفدار طعم شیرین‌بیان نیستید، خیلی زود آن را حذف نکنید. این ماده ازنظر گوارشی پشتیبان خارق‌العاده‌ای است و به شما کمک کند تا در رژیم غذایی خود به تعادل برسید.

اگر این کافی نیست، شاید لیست مزایای روغن عصاره رازیانه محرک خوبی برای شما باشد. رازیانه ماده‌ای ضدعفونی‌کننده است، می‌تواند به کاهش و احتمالا از بین بردن اسپاسم روده کمک کند، از گاز و نفخ جلوگیری نماید، تاثیر پاک‌سازی و سم زدایی دارد، خلط آور است، می‌تواند به افزایش جریان شیر مادر کمک کند، و یک مسهل طبیعی و حتی خوشبو کننده دهان است!

[/vc_column_text][vc_text_separator title="مزایای روغن رازیانه" color="pink" style="shadow" border_width="2"][vc_custom_heading text="1- درمان زخم ها" font_container="tag:h3|text_align:right" use_theme_fonts="yes" css_animation="fadeIn"][vc_column_text]

در ایتالیا مطالعاتی بر روی روغن عصاره‌‌های مختلف و اثرات آن بر عفونت‌های باکتریایی، به‌ویژه عفونت پستان در حیوانات صورت گرفت. یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که روغن عصاره رازیانه و روغن دارچین، به‌عنوان مثال، باعث تولید فعالیت آنتی باکتریایی می‌شوند و به‌همین ترتیب آنها راه‌های ممکن برای درمان برخی از گونه‌های باکتری را نشان دادند. علاوه‌بر این، روغن عصاره رازیانه ترکیبات خاصی دارد که به محافظت از زخم‌ها کمک می‌کند تا از عفونی شدن آنها جلوگیری شود.

علاوه‌بر برطرف کردن عفونت، التیام زخم را سرعت می‌بخشد، پس اگر به‌دنبال ماده‌ای برای التیام بریدگی هستید، برای مثال روغن رازیانه گزینه‌ی طبیعی خوبی می‌باشد.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text="2- کاهش و جلوگیری از اسپاسم روده" font_container="tag:h3|text_align:right" use_theme_fonts="yes" css_animation="fadeIn"][vc_column_text]

اسپاسم روده مقوله‌ی خنده داری نیست. این عارضه می‌تواند بسیار دردناک باشند، باعث سرفه، سکسکه، گرفتگی در ناحیه روده و تشنج شود. روغن عصاره رازیانه ممکن است اثر آرامش‌بخشی بر روی بدن شما داشته باشد، ازجمله ماهیچه‌های ناحیه روده. اگر که از یک حمله اسپاسمی رنج می‌برید این آرامش روده واقعا می‌تواند متفاوت باشد ، و این روغن سریعا شما را از شر اسپاسم عضلانی  روده خلاص می‌کند‌.

بر اساس تحقیقات اخیر انجام شده توسط اداره اطفال در آکادمی پزشکی سن‌پترزبورگ در روسیه، مشخص شده است که روغن دانه‌های رازیانه باعث، کاهش اسپاسم روده و افزایش حرکت سلولها در روده کوچک نوزادان، به‌ویژه ازطریق مطالعات نوزادانی که کولیک دارند، می‌گردد. بر طبق معیارهای Wessel ، در 65 درصد از نوزادان در گروه درمان،  که به‌طور معنی‌داری شامل بیش از 23.7 درصد نوزادان در گروه کنترل بودند، استفاده از امولسیون روغن رازیانه باعث ازبین رفتن کولیک شد.

یافته‌های منتشر‌شده در مقوله‌ی درمان‌های جایگزین در بهداشت و درمان، اشاره کرد که بهبود قابل توجهی از کولیک در گروه درمان وجود دارد، نتیجه این که امولسیون روغن دانه رازیانه به کاهش شدت کولیک در نوزادان کمک می کند.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text="3- حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و ویژگی‌های ضد میکروبی است" font_container="tag:h3|text_align:right" use_theme_fonts="yes" css_animation="fadeIn"][vc_column_text]

روغن عصاره رازیانه ترکیبی سرشار از آنتی‌اکسیدان است که دارای ویژگی‌های ضد میکروبی است. مطالعه‌ای که در مجله Flavour and Fragrance Journal منتشر شد، فعالیت این روغن عصاره را از دانه‌های بومی پاکستان بررسی کرد. تجزیه و تحلیل روغن عصاره رازیانه نشان داد که حدود 23 ترکیب با مقادیر قابل‌توجهی از ترکیبات فنلی و بیوفلاونوئید (فلاون زیستی) وجود دارد.

این بدان معنی است که روغن رازیانه با آسیب رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کند و فعالیت ضد میکروبی علیه برخی از گونه‌های باکتری و قارچ‌های بیماریزا را فراهم می‌نماید.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text="4- گاز و یبوست را از بین می‌برد" font_container="tag:h3|text_align:right" use_theme_fonts="yes" css_animation="fadeIn"][vc_column_text]

درحالی که بسیاری از سبزیجات می‌توانند موجب قولنج شکمی، گاز و نفخ شکم گردند، به‌ویژه هنگامی که به‌صورت خام خورده شوند، رازیانه و روغن عصاره رازیانه ممکن است برعکس عمل کنند. روغن عصاره رازیانه می‌تواند کمک کند که روده تمیز شود، یبوست وگاز و نفخ را از بین ببرد ، و آرامش مورد نیاز را تامین کند. شگفت‌آور این که، حتی می‌تواند کمک کند که تشکیل گازهای اضافی را از بین ببرد.

اگر دچار مشکلات گاز مزمن هستید، عصاره رازیانه ممکن است مؤثر باشد. شما می‌توانید یک یا دو قطره روغن عصاره رازیانه را به چای موردعلاقه خود اضافه کنید تا تاثیر آن را ببینید.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text="5- درمان مسائل گوارشی" font_container="tag:h3|text_align:right" use_theme_fonts="yes" css_animation="fadeIn"][vc_column_text]

گیاهان متعددی برای کمک به هضم و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) با ویژگی‌های مشترک، مانند تلخ بودن، بسیار معطر و تاحدی تند و تیز بودن شناخته شده‌اند. زنجبیل، نعناع فلفلی، ​​انیسون (بادیان رومی) و بابونه به‌علاوه رازیانه از جمله این گیاهان هستند.

در این دسته رازیانه از پایداری کمتری برخوردار است، زیرا روغنی فرار است بدین معنی که سریعا تبخیر می‌شود، به آسانی به شکل بخار عبور می‌کند و بنابراین ممکن است امراض را زودتر تسکین بخشد. این فرایند بخشی از فرایندی است که به هضم و علائم IBS ( سندرم روده تحریک‌پذیر) کمک می‌نماید. همانطور که در بالا ذکر شد، روغن عصاره رازیانه کمک می‌کند تا گاز، نفخ و یبوست را از بین ببرد، اما همچنین می‌تواند به حذف اسهال کمک نماید.

به‌طور خاص، روغن اصلی فرار رازیانه به‌عنوان آنتول شناخته شده است. آنتول بسیار شگفت‌انگیز است، حتی به‌عنوان یک جنگنده سرطانی بکار می‌رود. این کار با جلوگیری از فعال شدن مولکول مهار التهابی تغییرات ژنی مرتبط با سرطان شناخته شده به‌عنوان NF-kappaB انجام می‌شود.

شما می‌توانید به‌راحتی دو قطره روغن رازیانه همراه با تفاله روغن را برروی شکم خود برای تسکین سریع بمالید.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text="6- کمک به کاهش وزن" font_container="tag:h3|text_align:right" use_theme_fonts="yes" css_animation="fadeIn"][vc_column_text]

استفاده از رازیانه به‌عنوان ماده‌ای برای کاهش وزن سابقه‌ای طولانی دارد. معروف است که دانه‌های رازیانه در طول ماه روزه  برای جلوگیری از گرسنگی و تحریک حرکت دستگاه گوارش مورداستفاده قرار می‌گیرند. روغن عصاره دانه رازیانه می‌تواند به کاهش وزن کمک کند، زیرا می‌تواند متابولیسم را افزایش دهد درحالی که اشتها را ازبین می‌برد.

رازیانه همچنین توانایی کمک به کم کردن رسوبات چربی در جریان خون با استفاده از منابع انرژی ذخیره‌شده را دارد. خوردن یک رژیم غذایی متعادل بهترین روش برای کاهش وزن است - بنابراین، توصیه می‌کنم مقدار کمی از رازیانه را به رژیم غذایی خود به همراه  مواد غذایی دیگر و در چای اضافه کنید.

[/vc_column_text][vc_single_image image="12111" img_size="full" alignment="center"][vc_text_separator title="کاربردهای مهم روغن رازیانه" color="juicy_pink" style="shadow"][vc_column_text]

حالا که با برخی از بزرگترین مزایای روغن رازیانه آشنا شدید، در اینجا برخی از راه‌هایی که می‌توانید از آن استفاده کنید ذکر شده است:

 • روغن عصاره رازیانه را روی شکم یا کف پاهایتان برای تسکین گوارشی بمالید. استفاده از تفاله روغن کمک می‌کند تا از سرعت تبخیر آن جلوگیری کند.
 • یک قطره روغن عصاره رازیانه را روی مسواک خود بگذارید تا با اشتیاق زیاد شما به شیرینی مبارزه کند و از ویژگی ضد میکروبی آن برای لثه برخوردار شوید.
 • یک تا دو قطره از روغن را در یک لیوان آب گرم یا چای بابونه برای ناراحتی معده اضافه کنید.
 • برای آرام و ریلکس کردن، یک قطره روغن عصاره رازیانه را با یک تا دو قطره روغن اسطوخودوس و تفاله روغن ترکیب کنید و بر روی گردن، قفسه سینه و دستانتان بمالید، دستانتان را برروی دهانتان قرار دهید و آرام و عمیق نفس بکشید.
[/vc_column_text][vc_text_separator title="دستورالعمل‌های روغن رازیانه" color="juicy_pink" style="shadow"][vc_column_text]

در اینجا چند روش برای استفاده از روغن رازیانه در دستورالعمل ها وجود دارد:

 • اگر اختلال معده، اسهال و یا هرگونه مشکل گوارشی دارید، می‌توانید سعی کنید یک یا دو قطره عصاره روغن رازیانه را به یک فنجان چای نعناع فلفلی اضافه کنید و به‌آرامی بنوشید. این امر می‌تواند به‌سرعت مشکلات گوارشی را تسکین بخشد.
 • به‌جای استفاده از پیاز رازیانه، به‌عنوان آنتی اکسیدان و ضد میکروب به‌علاوه ترکیب دلپذیری از طعم‌دهنده‌ها، می‌توانید یک تا دو قطره از روغن عصاره رازیانه را به دستور غذایی سوپ سیب رازیانه من اضافه کنید.
 • یک قطره روغن عصاره رازیانه و یک قطره پرتقال وحشی را به هشت اونس آب اضافه کنید تا روشی عالی برای هضم و رفع گرسنگی بیابید.
 • دستورالعمل کره بدن، اسطوخودوس و رازیانه را به‌منظور استعمال خارجی امتحان کنید.
[/vc_column_text][vc_text_separator title="تاریخچه روغن عصاره رازیانه و حقایق جالب" color="juicy_pink" style="shadow"][vc_column_text]

گیاه چند ساله رازیانه دارای گل‌های زرد است و در سراسر جهان یافت می‌شود، گرچه بومی مدیترانه است. برخی رازیانه را با انیسون (بادیان رومی) اشتباه می‌گیرند بخاطر طعم‌های مشابهی که ایجاد می‌کنند. دانه‌های رازیانه خشک‌ شده عموما در آشپزی استفاده می‌شود، و دانه‌های رسیده خشک شده و روغن رازیانه اغلب در ساخت داروها بکار می‌روند.

رازیانه (فنیکولوم ولگار) بخشی از خانواده هویج یا جعفری است و نیز هم‌خانواده‌ی زیره سبز، شوید، زیره سیاه و انیسون می‌باشد.

رازیانه گیاهی کاملا تاریخی است که توسط مصریان باستان به‌عنوان غذا و دارو استفاده می‌شد و حتی در چین باستان نیز به‌عنوان درمانی برای گزیدگی با نیش مار بکار می‌رفت. همچنین برای خارج کردن ارواح خبیث استفاده می‌شد، اما جالب‌ترین واقعیت، مربوط به مبدا ماراتن (یونان) است، زمانی که فیدیپیدس، دونده یونانی، ساقه‌ای از رازیانه را  در طول 150 مایل مسیر دویدن خود به شهر اسپارت در یونان حمل کرد. او در ماموریتی برای جمع‌آوری سربازان در نبرد ماراتن با ایران در سال 490 قبل از میلاد به‌سر می‌برد. جالب است بدانید که این نبرد ظاهرا "بر روی زمینی از رازیانه انجام گرفت."

رازیانه در حالت اولیه، روغن رازیانه، بذر و عصاره آن دارای تنوع مصرفی بسیار زیادی مانند پخت و پز، بستنی، چاشنی‌ها، سالادها و چای‌ها می‌باشد. با این حال، این ماده معمولا به عطرها، صابون‌ها، داروها و لوازم آرایشی نیز اضافه می‌شود. روغن رازیانه را می‌توان در مشروبات الکلی مانند سامبوکا، نوشیدنی‌های غیر‌الکلی و خمیر‌دندان یافت.

[/vc_column_text][vc_message message_box_style="outline" message_box_color="danger" icon_fontawesome="fa fa-times"]

خطرات عصاره رازیانه

واکنش‌های آلرژیک به رازیانه هرچند امکان‌پذیر است اما به‌ندرت اتفاق می‌افتد. روغن عصاره رازیانه به‌طور کلی به‌عنوان ماده‌ای بی خطر شناخته شده است - با این حال زنان باردار و کودکان باید از مصرف آن اجتناب کنند؛ زیرا مصرف آن می‌تواند سطح استروژن را تحت‌تاثیر قرار دهد.

من همچنین می‌خواهم به این نکته اشاره کنم که عنصری ارگانیک به نام ترانس آنتول، تولید هورمون استروژن را افزایش می‌دهد. این امر ممکن است برای زنان باردار و زنان مبتلا به سرطان سینه، سرطان رحم یا تومورها مضر باشد. اگر بیش‌ازحد مصرف شود، ممکن است باعث تشنج، توهم و اختلالات ذهنی گردد.

پیشنهاد شده است که هر کسی که مبتلا به صرع باشد، باید از روغن عصاره رازیانه پرهیز کند. روغن عصاره رازیانه ممکن است موجب تهوع و استفراغ شود، بنابراین با احتیاط استفاده کنید.

[/vc_message][vc_custom_heading text="بررسی نهایی بر روی روغن رازیانه" font_container="tag:h3|text_align:right"][vc_column_text]
 • مشخص شده است که روغن عصاره رازیانه، که از گیاه رازیانه تقطیر شده ، موجب التیام زخمها، کاهش و جلوگیری از اسپاسم روده، حاوی ویژگی‌های آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی، کاهش گاز و یبوست، درمان مشکلات گوارشی و کمک به کاهش وزن می‌گردد.
 • شما می‌توانید برای تسکین مشکلات گوارشی آن را روی شکم یا کف پاهایتان بمالید.
 • یک قطره روغن عصاره رازیانه را روی مسواک خود بگذارید تا با اشتیاق زیاد شما به شیرینی مبارزه کند و از ویژگی ضد میکروبی آن برای لثه برخوردار شوید.
 • یک تا دو قطره از روغن را در یک لیوان آب گرم یا چای بابونه برای ناراحتی معده اضافه کنید.
 • برای آرام و ریلکس کردن، یک قطره روغن عصاره رازیانه را با یک تا دو قطره روغن اسطوخودوس و تفاله روغن ترکیب کنید و بر روی گردن، قفسه سینه و دستانتان بمالید، دستانتان را برروی دهانتان قرار دهید و آرام و عمیق نفس بکشید.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

توسط: مدیر

1396/12/08

برچسب ها:

دیدگاه شما

پذیرای نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.