سبد خرید
[yellowrate]
مقالات آموزشی

درمان اسهال با چند گیاه دارویی خاص

توسط :
اخرین بروزرسانی : سپتامبر 12, 2021

تعداد زیادی گیاه و داروی گیاهی وجود دارد که می تواند برای درمان اسهال استفاده شود. گیاهانی که بسیار موثر هستند معمولاً حاوی یک یا چند ماده طبیعی هستند که در بیشتر داروهای بیماری مقابل نیز یافت می‌شوند.

۱-تانن ها، علت گسی و طعم تلخ بسیاری از گیاهان هستند.داروی قابض موجب کاهش التهاب روده می شود. آنها به لایه پروتئین غشاهای مخاطی متصل شده و باعث ضخیم شدن آنها می شود.این امر جذب مواد سمی و نیز تولید ترشحات را کاهش می دهد.

۲-پکتین عنصر اصلی ضد اسهال متداول کائوپکتیت است.پکتین یک فیبر محلول است که توده ای به مدفوع اضافه کرده و بیماری روده را تسکین میدهد.

۳-موکلیاژ(لعاب گیاهی)، نیز درد روده را تسکین داده و با جذب آب و تورم به مدفوع می افزاید.

گیاهان طبیعی دارویی برای درمان اسهال

زرشک (Berberis Vulgaris)

زرشک حاوی بربرین است که خواص ضد پروتوزوئیک دارد.بیماریهای پروتوزوئیک که عامل اسهال شامل اسهال خونی،وبا،کاندیدا و ژیاردیا می باشند.بربرین و پالماتین هر دو از اجزا فعال زرشک بوده و خواص ضدباکتری دارند.یکی دیگر از اجزا زرشک،بربامین است. بربرین و بربامین،شبه قلیا(آلکایید)ها و ضد باکتری هایی قوی هستند که که قابلیت افزایش تولید گلبول های سفید و پلاکت ها را دارند.

استراگالوس(Astragalus membranaceus)

به دلیل خواص ضد باکتری و ضد ویروسی استراگالوس،آنرا یک درمان طبیعی خوب رای اسهال در نظر می گیرند. استراگالوس شامل پلی ساکارید هایی است که سیستم ایمنی را تقویت،و فعالیت فاگوسیت ها را تحریک می کند(گلبول های سفید خون). هم چنین سطح پادتن های طبیعی که در جریان خون یافت می‌شود را افزایش می‌دهد.

پیکروهیزا کروها(Picrorhiza kurroa)

این گیاه دارویی مورد استفاده برای اسهال،فقط باید در دوز پایین مورد استفاده قرار گیرد. دوزهای بالاتر می‌توانند اسهال را تشدید کرده و باعث نفخ شکم در برخی افراد شوند.به عنوان یک گیاه تلخ،این گیاه روند گوارش را تحریک می کند.پیکروهیزا،سیستم ایمنی بدن ،شامل فعالیت سلولی B و T و نیز فعالیت گلبول های سفید خون را تحریک می کند.این دارو دارای خواص ضد مالاریا بوده و نیز برای بیماریهای کبدی نیز قابلیت استفاده دارد.

اکیناسه (Echinacea angustifolia)

اکیناسه به عنوان محرک ایمنی شناخته می‌شود. اجزای فعال آن پلی ساکاریدها و آلکامیدهایی هستند که پاسخ‌های ایمنی بدن را تحریک می‌کنند. همچنین حاوی پلی اتیلن هایی است که دارای خواص ضد قارچی، ضد باکتری و ضد ویروسی هستند. به نظر می رسد که اکیناسه،فعالیت آنزیم هیالورونیداز را تحت تاثیر قرار دهد. این آنزیم بافت پیوندی را تجزیه کرده و به باکتری ها و میکروب ها اجازه حرکت در سراسر بدن را می دهد.

آگریمونی (Agrimonia eupatoria )

آگریمونی با توجه به محتوای تانن بالا،به عنوان درمان گیاهی اسهال مورد استفاده قرار می گیرد.چندین آزمایش بالینی این استفاده را تایید و کمیسیونE،آگریمونی را برای اسهال معمولی تایید می کند.

خرنوب (Ceratonia siliqua)

خرنوب سرشار از تانن-موادی که در بسیاری از گیاهان یافت می شود-است. این ماده اثر الزام آوری بر روی غشای مخاطی مجاری روده دارد. این باعث افزایش اثربخشی آن در بزرگسالان مبتلا به اسهال می‌شود ، اما وقتی برای کودکان و نوزادان مورد استفاده قرار می‌گیرد،موجب اسهال می شود.جز ابتدایی شیمیایی اولیه عمدتا شکر و تانن هستند که در پوسته آن یافت می شود.زمانی که پوسته ها مصرف می شود،استحکام صمغ مانند به عنوان عامل غلیظ شدن برای کمک به بدن جهت حفظ آب و چسبیدن مدفوع های آبدار به یکدیگر عمل می کند.

پسیلیوم (Plantago ovata)

پسیلیوم به عنوان یک درمان گیاهی برای اسهال و تسکین یبوست به دلیل کیفیت بالای آن و محتوای فیبر مورد استفاده قرار می‌گیرد. تخم های دانه ها بوسیله جذب آب پف می کنند، بنابراین مقدار زیادی به مدفوع اضافه می شود.

ترجمه شده توسط : عطاری آنلاین محلول 

منبع انگلیسی : Diarrhea Treatment

منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط در تلگرام
ارتباط در واتس اپ