ارتباط در واتس اپ

ارتباط در تلگرام

برو بالا

درمان شپش موی سر به روش خانگی، سریع و آسان

298

درمان شپش موی سر به روش خانگی، سریع و آسان

درمان خانگی شپش با استفاده از مواد و داروهای گیاهی

لان موقعی از سال است که : کودکان بطور کامل در حال گذار از مدرسه و خانه هستند و لذا با خود چیزهای مختلفی را به خانه می آورند و بنابراین وظیفه شما مراقبت و محافظت از این مساله می باشد. در حالی که شما انتظار دارید فرزندانتان مشق شب و تکالیف  خود را به خانه بیاورند، آخرین چیزی که در این رابطه هر کسی انتظار دارد یک کله پر از شپش است! آیا اجازه می دهید که ترس و وحشت شروع شود! نه، نه واقعا! نترس و وحشت زده نشو ! شما می توانید به جای استفاده از آفت کش های رایج و دارای مجوز فروش آزاد که می توانند حاوی  مواد سمی باشند، به طور طبیعی و با استفاده از مواد گیاهی شپش ها را از بین ببرید.

شپش ها را می توان بدون استفاده از آفت کش های سمی از بین برد

رایج ترین شامپوهای درمان شپش که فروش آنها در داروخانه آزاد بوده و نیازی به نسخه پزشک ندارند،حاوی موادی مانند لیندان هستند. این مواد به عنوان حشره کش های سمی محسوب گردیده و استفاده از آنها در بسیاری از کشورهای دنیا  حتی به عنوان آفت کش های کشاورزی نیز ممنوع شده است. خوب ناامید نشوید چرا که امید همچنان وجود دارد! ، زیرا مردم هزاران سال است  با استفاده از مواد طبیعی مختلف که برخی از آنها را می توان در آشپزخانه یا انباری منازل یافت، در حال درمان شپش هستند و به موفقیت های بسیار خوبی هم در این رابطه رسیده اند.

درمان خانگی شپش

زمانی که شما بخواهید افراد خانواده تان را بخاطر وجود شپش درمان کنید ،گزینه های طبیعی متعددی برای انتخاب و استفاده وجود دارند. بسیاری از این گزینه ها به شکل ماسک مو و شامپو  بوده، و اگر تمامی این موارد ، متعاقبا با مالیدن و آبکشی سر با سرکه سیب و سپس شانه زدن توسط یک شانه ریز مخصوص تخم شپش ،جهت از بین بردن تخم   شپش های احتمالی موجود بر روی پوست سر و بطور روزانه ادامه یابند، بهترین نتیجه ممکنه را در پی خواهند داشت. تخم های شپش در عرض  هفت روز تکامل یافته و شپش های نوزاد از آن خارج می شوند، بنابراین انجام این روش های درمانی و شانه زدن،بایستی حداقل هفت روز ادامه داشته باشد تا مطمئن شوید که هیچ تخم شپشی بر روی سر شما باقی نمانده است.

روغن زیتون / روغن نارگیل

خواص ملایم بودن، حالت تهویه بخشی به مو و ضد باکتری بودن ، روغن نارگیل و روغن زیتون را به بهترین گزینه های طبیعی برای پاک کردن پوست سر از شپش و خارش های ناشی از آن تبدیل می کنند. روغن های حامل و ترکیب آنان با اسانس ها برای از بین بردن شپش ها بسیار معمول می باشند. این روغن ها را به موهای سرتان بمالید و سپس  بگذارید به مدت چند ساعت باقی بماند تا تمام شپش های بالغ در اثر خفگی از بین بروند. پس از شستشوی روغن از سطح موهایتان، بهتر است که با سرکه سیب  آبکشی نموده و با یک شانه ریز مخصوص تخم شپش موهایتان را شانه بزنید.

سرکه سیب صاف نشده و جوشانده نشده

این نوع سرکه، شپش های بالغ را نمی کشد، ولی در عین حال اگر پس از استفاده از هر گونه درمان های طبیعی از  بین برنده شپش که شما انتخاب کرده و بکار برده اید با این  سرکه موهایتان را  آبکشی نمایید ،تاثیر فوق العاده ای را  در پی خواهد داشت. سرکه سیب دارای اسیدیته لازم برای از بین بردن مایع چسبناک به هم چسباننده تخم های شپش می باشد که منجر به نابودی شپش های نوزاد (که رشک نامیده می شوند) گردیده و به هیچ گونه شپشی اجازه حضور در سر شما را نمی دهد. پس از شامپو کردن، سرکه سیب را بر روی سر خود بمالید، بطوریکه کاملا سطح موها و پوست سر شما به آن آغشته گردد. سرتان را دیگر با آب شستشو ندهید و با  همان حالت موی خیس ، سرتان را با شانه مخصوص تخم شپش شانه بزنید.

ژل آلوئه ورا

استفاده از این مواد برای موهای شما به طرق مختلف صورت می گیرد، اما  مدل استفاده دیگری از آن برای کمک به کشتن شپش های روی سر شما وجود دارد. دقیقا مانند روغن های حامل، ژل آلوئه ورا را می توان برای خفه کردن و کشتن  شپش ها استفاده کرد. استفاده از آن نه تنها باعث می شود که موهایتان حالت بگیرد، بلکه اسیدیته آن نیز به از بین بردن تخم های شپش کمک می کند.مشابه استفاده از روغنهای حامل آن را به موهای خود زده، سر خود را با کلاه حمام بپوشانید و سپس قبل از شستشو با آب ،اجازه دهید که کاملا خشک شوند. پس از شستشو ، مراحل استفاده ازسرکه  سیب و شانه  زدن را انجام دهید.

صابون های گیاهی

من عاشق استفاده ازاین نوع صابون ها به عوض شامپو برای شستشوی موهایم هستم. در اینجا راه های مورد علاقه فعلی من برای تمیزکردن موهایم(و کاملا بی خطر) را به شما می گویم،همچنین این نوع  صابون ها یک حشره کش طبیعی نیز می باشند. مایع صابون را می توان برای شامپو زدن و خیساندن موها استفاده کرد ،که برای از بین بردن شپش ها از پوست شما کمک می کند. هنگامی که در طول شیوع شپش ها از این نوع صابون ها مکررا استفاده می شود، می توانند در پیشگیری ازبروز مجدد شپش نیز موثر باشند. بعد از اتمام ، عمل شستشو  با سرکه سیب  و سپس شانه زدن را انجام دهید.

آب لیمو / چای پوست لیمو

درست مانند سرکه سیب، آب لیمو بسیار اسیدی است و می تواند به شما کمک کند که پوست خود را از تخم شپش و نوزادان شپش رها سازید. پوست لیمو و پرتقال شامل اسانس آن است. اسانس این دو میوه از خانواده مرکبات، غنی از ماده شیمیایی d-limoneneبوده که یک حشره کش بسیار عالی می باشد و  پوسته همه تخم ها را اعم از خوب و یا بد از بین می برد. من در طول تابستان برای تمیز کردن خانه ام از  اسانس پرتقال شیرین استفاده می کنم تا دافع حشرات باشد!

اسانس ها

اسانس های زیادی وجود دارند که می توانند برای پیشگیری و کشتن شپش ها مورد استفاده قرار گیرند، که بسیاری از آنها به طور خاص برای استفاده در برابر شپش ها  و تخم های شپش ،مورد آزمایش قرار گرفته اند. اسانس هایی که درصد بالایی از اثربخشی را نشان می دهند عبارتند از:بذر رازیانه، برگ دارچین، چای درختی ، پونه کوهی، آویشن قرمز، پرتقال شیرین، گل میخک، اوکالیپتوس، شمعدانی، علف لیمو، نعناع فلفلی، و جوز هندی. اسانس ها ترکیبی از اجزای شیمیایی بسیار قوی هستند و هنگام استفاده از آنها باید مراقب باشید. همه اسانس ها برای همه سنین ایمن نیستند، بنابراین اگر در مورد شپش در کودکان استفاده شود، بایستی کاملا مطمئن شوید که  تمام احتیاطات لازم برای استفاده ایمن و بی خطر  را بکار برده اید.  اسانس ها را بدون رقیق کردن آنها در روغن، برای هر کسی استفاده نکنید و همیشه از منابع مطمئن و دارای کیفیت مناسب خریداری کنید.

بسته گیاهان دارویی

برخی از گیاهان حشره کش هستند و نه تنها اشکالات خاصی از تخم ها و حشرات را می کشند بلکه آنها را دفع نیز می کنند. شما می توانیدترکیبی از گیاهان مختلف را خرد کرده و  به یک پودر تبدیل کنید و با استفاده از مقدار کمی آب یا سرکه سیب تبدیل به یک ماسک خمیری برای سرتان نمایید.برای پوشاندن پوست و مویتان ، از کلاه حمام استفاده کنید و قبل از شستشو  اجازه دهید که به مدت  1-2 ساعت روی سرتانقرار بگیرد. بعد از شستشو ،از سرکه سیب و شانه زدن با یک شانه مخصوص شپش بقیه کار را ادامه دهید.برخی از گیاهانی که برای استفاده در یک بسته گیاهان دارویی مناسب هستند عبارتند از:  برگ چریش، رزماری، نعناع فلفلی مریم گلی، آویشن، دارچین، لیمو علفی، پودر پوست لیمو، پودر پوست پرتقال و اسطوخدوس.

اسپری شامپو گیاهی ضد شپش

این دستورالعمل بسیار ساده است عبارت است از یک بطری اسپری حاوی شامپو تا بتوانید سطح موها و پوست سرتان را به طور کامل با استفاده از آن بپوشانید. این درمان به مدت هشت روز توصیه می شود، زیرا زمان تخم گذاری شپش ها هفت روز است. این امر به ما اجازه می دهد تا مطمئن شویم که هم شپش های بالغ و هم  شپش های نوزاد از بین رفته ، به طوری که  آلودگی مجدد رخ نخواهد داد.

عناصر و اجزای تشکیل دهنده

2 فنجان آب (من دوست دارم در این دستورالعمل آب را با عصاره اسطوخودوس، لیموی علفی، یا نعناع فلفلی هرموقع  که در دسترسم باشند،جایگزین کنم) 10 عدد کامل فندق ویا 20 عدد نصفه 2قاشق غذاخوری پوست خشک شده پرتقال یا لیمو (یا 4/1 فنجان از تازه آنها) 1 تکه چوب دارچین 1 قاشق غذاخوری پودر آویشن، مریم گلی، نعناع فلفلی، ​​رزماری، اسطوخدوس، لیمو علفی، چریش یا ریحان (یا 2 قاشق غذاخوری از تازه آنها) 2 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا 2قاشق غذاخوری سرکه سیب 4 قاشق غذاخوری روغن زیتون فوق بکر 10 قطره اسانس پرتقال شیرین (برای کودکان 2 تا 6، استفاده از یک قطره، 6 و بالاتر استفاده از 5 قطره) 5قطره اسانس چای درختی (برای کودکان 2 تا 6، استفاده از یک قطره، 6 و بالاتر استفاده از 3 قطره) 9 قطره اسانس برگ دارچین (برای کودکان 2 تا 6، استفاده از یک قطره، 6 و بالاتر استفاده از 4 قطره)[/vc_column_text][vc_column_text]دستورالعمل ها

  • در یک ظرف کوچک، آب، فندق،پوست پرتقال و چوب دارچین را با هم مخلوط کنید. به دمای جوش رسانیده و سپس به مدت 20 دقیقه در دمای پایین تر بگذارید تا غل بزند.
  • ظرف را از روی اجاق یرداشته و آویشن را اضافه کنید. بگذارید تا مایع خنک شود. گیاهان باقیمانده را با استفاده از یک صافی یا پارچه توری از مایع بگیرید.
  • مایع چایی ترکیبی را با سرکه سیب، آب آلوئه ورا، روغن زیتون و اسانس ها در یک بطری اسپری مخلوط کنید.

روش استفاده: قبل از استفاده خوب تکان دهید. برای اولین نوبت درمان، بر روی سر اسپری کرده بطوری که  کاملا سطح موها و پوست سر را بپوشاند.سر را با یک کلاه حمام و یا لفاف پلاستیکی  بپوشانید تا مدت 1-4 ساعت بگذرد. هرچقدر که شما بتوانید آن را در سر خود به مدت بیشتری  نگه دارید، احتمال تاثیر بیشتر بر روی کشتن شپش های بالغ افزایش خواهد یافت. موهای خود را در حمام بشویید و سپس با سرکه آبکشی نموده و برای از بین بردن شپش ها و  رشک ها  موهایتان را شانه کنید. این شامپو را بطور روزانه و به مدت هفت روز متوالی استفاده کنید ،و اجازه دهید تا قبل از شستن موهایتان به مدت10 تا 15 دقیقه بر روی سرتان بماند.باز هم مطابق معمول با شستشوی سرکه و شانه زدن با شانه مخصوص تخم شپش مراحل را دنبال کنید.

ایمنی: از تماس مخلوط شامپو با چشم ها جلوگیری کنید زیرا باعث سوزش می شود.

محلول شستشوی سرکه گیاهی ضد شپش شما می توانید این کار را به سادگی و فقط با استفاده ازسرکه سیب و آب  انجام دهید. اما سایر مواد افزودنی اضافه شده به این ترکیب به افزایش اثربخشی آن کمک می کنند. این دستورالعمل برای تهیه ترکیبی به اندازه حجم یک بطری اسپری32 اونسی تنظیم شده است. نصف این دستورالعمل برای یک بطری اسپری 16 اونسی می باشد. استفاده  از اسانس ها  و روغن های حامل  برای توده های موی خشک به شکل اختیاری می تواند انجام بگیرد.

عناصر و اجزای تشکیل دهنده 2 و  4/1 فنجان آب (شما می توانید آب را با چای گیاهی جایگزین کنید). 4/1 فنجان سرکه سیب صاف نشده غیر جوشانده 4/1 فنجان ژل آلوئه ورا 4 قاشق غذاخوری روغن حامل (در صورت استفاده از روغن های حامل) 10 قطره اسانس برگ دارچین (برای کودکان 2 و بالاتر، استفاده از 1 قطره، 6 و بالاتراستفاده از 5 قطره) 9 قطره اسانس پرتقال شیرین (برای کودکان 2 و بالاتر، استفاده از 1 قطره، 6 و استفاده از 5 قطره) 5 قطره اسانس اسطوخدوس (برای کودکان 2 و بالاتر، استفاده از 1 قطره، 6 و بالاتر استفاده از 2 قطره)

دستورالعمل ها مواد تشکیل دهنده را در یک بطری اسپری 32 اونسی ترکیب کنید. روش استفاده: قبل از استفاده خوب تکان دهید. بر روی مو اسپری  کنید،بطوری که کاملا مو و پوست سر را در بگیرد. مویتان را نشویید.در همان حالت خیس موهایتان را با یک شانه مخصوص شپش، برای پاک کردن تخم های شپش به طور کامل  شانه کنید. برای جلوگیری از عود مجدد شپش ها بطور روزانه استفاده شود.

توسط: رضا فتاح زاده

1397/02/30

برچسب ها:

دیدگاه شما

پذیرای نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.